Enginar hernekadar sebze olarak kabul edilsede, aslında bir deve dikenidir. Marmara bölgemizde, ve Ege bölgemizde en çok yetişir. Enginar bitkisi bağışıklığı güçlendirmede çok etkili bir bitkidir. Ayrıca kolestrol kalp krizi gibi rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Kemik sağlığını ve yoğunluğunu arttırır.Osteoporoz olma ihtimalini çok aza indirir. Kolestrolü düzenler. Enginar antioksidan olmasından dolayı sindirim ve dolaşım sitemini temizler ve çok iyi çalışmasını sağlar. Kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyonu hastalar genellikle, potasyum eksikliğine sahiptir. Bu nedenle yükskek tansiyon ve diyabet hastaları, bu hastalıkların etkilerinden korunmak için sıklıkla enginar tüketmeleri gerekmektedir. Mide ve bağırsağı temizler, şişkinlik ve gaz oluşumunu engeller. Lif bakımından çok zengin bir bitkidir. Hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Enginarlarda bulunan rutin ve quercetin kanser hastalığının gelişmesini çok iyi derece de engeller. Enginar bitkisi bu salgın hastalıkların yaşandığı günümüzde sık sık yiyerek tüketmemiz gereken bir bitkidir, çünkü içindeki bir çok mineral bağıklık sistemizi çok iyi koruyor ve güçlü olmasını sağlamaktadır. İçerisinde yoğun bir şekilde bulunan folik asit çok faydalı olup hamilelikte anne karnındaki bebeklerde beyin ve omurgasında oluşabilecek kusurları engeller. Bu yüzden hamilelik öncesi ve hamilelik süresince, sıklıkla tüketilmelidir. Mide asidi engeller, mide duvarını korur ve ağız kokusunu engeller. Vücut içerisinde, oksijen miktarını dolaşım sistemini engelleyerek, rahatlıkla sağlar.

Mercimek faydaları ise;
Aslında vitamin ve mineral bakımından, enginarla birbilerine çok fazla benziyorlar. İçlerinde bulunan b vitamini bir çok rahatsızlığa iyi gelen çok kuvvetli bir vitamindir. Aslında vücudumuzun tam anlamıyla dengeli, düzgün, sağlıklı bir şekilde çalışması sağlayan vazgeçilmez bir vitamindir. Bu yüzden bir çok diyet listesinde adından sıkça bahsedilen,enginar ve mercşmek sebze yemekleridir. Çünkü bu güzel sebzelerin vitaminleri,mineralleri bir birbirini tamamlayıcı özelliktedir.Az kalorili ama, besleyici özelliği çok olan mercimeği yiyerek, tok kalarak zayıflayabilirsiniz. Yeşil mercimeğin içerisinde bulunan vitaminler sayesinde saç dökülmesinin yavaşlamasını ve güçlenmesini sağlar. Vücudumuzda bulunan yaralar varsa çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Sebze yemekleri aslında çok faydalı yemeklerdir. Genelde çocuklarımıza yedirmek için çok uğraşırız, hatta çoğu zaman başka bir yemeği tercih eder sebzeyi kenara iteriz. Aslında bu çok yanlış bir davranış. Sebze, et bunları kararında tüketmeliyiz, herşeyin fazlası zarar olduğu gibi bunları fazla tüketmek te zararlı. Şimdi bu genel bilgilerden sonra yemek tarifimize geçebiliriz. Bu gün enginar yemeğimizi pişireceğiz ama hem zeytinyağlı, hemde mercimekli tam bir vitamin deposu olacak bu güzel yemek.

ZEYTİNYAĞLI YEŞİL MERCMEKLİ ENGİNAR

ZEYTİNYAĞLI YEŞİL MERCİMEKLİ ENGİNAR TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-4 tane enginar
-1 tutam dereotu
-1 su bardağı yeşil mercimek
-1 adet havuç
-1 adet patates orta boy
-Yarım limonun suyu
-1 tatlı kaşığı tuz
-Yarım çay bardağı zeytinyağı

ZEYTİNYAĞLI YEŞİL MERCİMEKLİ ENGİNAR YEMEĞİ HAZIRLANIŞI
Öncelikle, tazecik enginarlarımızı güzelce kesip temizliyoruz ve yıkıyoruz. Ardından enginarımızı, uzun parça olacak şekilde kesip pilav tenceremizin içerisine koyuyoruz. Enginarların üzerine, kuru soğanı jülyan olarak doğruyoruz ve soğanlarla birlikte pişirmeye başlıyoruz. Havucumuzuda yıkayıp ayıklıyoruz, ve uzunlamasına doğruyoruz. Patatesimizide kabuğunu soyup güzelce yıkıyoruz, ve küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Üzerlerine yarım çay bardağı zeytinyağı döküyoruz, 1 tatlı kaşığı tuz, yarım limonun suyu, üzerini aşacak kadar su ekleyip kısık ateşte pişiriyoruz. Enginarlarımız piştikten sonra, üzerine 1 su bardağı yeşil mercimeği ekliyoruz, ardından dereotlarımızıda içine doğrayığ 5-7 dakika kadar daha pişiriyoruz ve nefis zeytinyağlı yemeğimiz hazır. Üzerinine zeytinyağı veya baharatlar ilave ederek servis edebilirsiniz.

Sizde tariflerinizi binbir sofraya ulaşmasını istiyorsanız sitemizin yeni özelliği olan Tarif Gönder butonunu kullanarak bizlere gönderip nefis tarifinizin çeşit çeşit mutfaklarda hazırlanmasını sağlayabilirsiniz ; https://masterlezzet.com/tarif-gonder/
Bu nefis tarifin yanına bir çorba yapmak isterseniz; https://masterlezzet.com/kategori/corbalar/
Diğer Ramazan Özel tariflerimize ulaşmak için; https://masterlezzet.com/kategori/ramazan-ozel/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir