Tantuni – Türk Mutfağı

Tantuni

 

“Tantuni” Mersin şehrinin ünlü bir sokak yemeğidir. Türkiye’nin Mersin şehrini düşündüğünüzde, herhangi bir Türk vatandaşının aklına gelen ilk şey ‘Tantuni’ oluyor. Dana eti dilimlenmiş, maydanoz ve çiğ soğan sumak karışımı ve domates ile servis edilir.

Yerel bir gelenek olarak, lavaş dürüm olarak ekmek. ‘Dürüm’ kelimesi İngilizce sarılmış anlamına gelir ve siz sipariş vermeden önce şef tarafından çokça sorulur. Çoğu restoranda “paketli” veya “ekmek” olarak sunulur.

Tantuni ekmek ve lavaşta

Mersin’deki herhangi bir Tantuni aşçısına sorduğunuzda hepsi yöntemlerinin diğer aşçılardan farklı olduğunu söylüyor. Temel olarak Tantuni için iki farklı pişirme yöntemi var. Birincisi dana etini domatesle pişirip lavaş ekmeğinde maydanoz, çiğ soğan sumak karışımı ile servis etmektir.

İkinci yöntem ise sadece dana etini pişirip lavaş ekmeğinde maydanoz, çiğ soğan sumak karışımı ve domates ile birlikte servis etmektir. Her iki pişirme stili de harika. Ama bana sorarsan; Bugün sizinle paylaşacağım ilk yöntemi seçerim.

Tantuni Çeşitlemeleri

Türkiye’de tavuk etini de çok seviyoruz. Bu nedenle Türkiye’deki bazı restoranlar da tavuk eti sunmayı seviyor. Tantuni menülerinde. Tadı olarak, tavuk budu etinden yaparsanız, tadı harikadır. Ancak, tavuk göğsü etinden yapmayı seçerseniz, tadı serttir ve tavuk budu eti kadar lezzetli değildir. Her iki çeşidi de deneyebilir ve en çok sevdiğinize bağlı kalabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Geleneksel olarak, Tantuni özel bir Tantuni tava. Bu tavanın ana özelliği, ortasında büyük bir kavisli noktaya sahip olmasıdır. Bu kavisli nokta, sığır eti pişirmek için kullanılır. Kavisli noktanın amacı ısıyı belirli bir alana yönlendirmektir. Tavanın içinde kalan boş alan ise önceden haşlanmış dana etini müşteriye sunmak için kullanılır.

Tantuni tava

Bir müşteri gelip sipariş verdiğinde şef, önceden haşlanmış dana etinden bir porsiyonu tavanın kıvrımlı yerine koyar ve dana küplerini pişirme tarzına göre pişirir. Dana küplerinin önceden kaynatılması etin tadını ve yumuşaklığını uzun saatler korumasına yardımcı olur.

Bu muhteşem tadı bir yemek arabasında veya bir restoranda yapmayı ve satmayı planlamadığımız için özel bir tava kullanmamıza gerek yok. Evde wok kullanarak yaptığımda orijinal tada kolaylıkla ulaşabiliyorum. Bir içecek olarak dene Ayran Bununla.

Yan not olarak; Yerli Tantuni aşçıları, Tantuni tavada haşlanmış dana etlerini pişirirken pamuk tohumu yağı kullanmayı tercih ediyor. Pişirme sırasında, etin pamuk tohumu yağını emmeye başladığını gördüklerinde, etin yumuşaklığını korumak için tavaya bir damla su eklerler. Şefler, su eklemenin etin buharlaşarak pişmesini sağladığını söylüyor. Geleneksel yöntem, Tantuni’yi kızartırken pamuk tohumu yağı kullanmaktır. Ancak; Bitkisel yağ kullanmayı tercih ederseniz, bu da sorun değil.

Nerede yenir?

Mersin şehrine gittiğimde ikisine de uğramayı tercih ediyorum. Abidin Tantuni veya Memoş Tantuni. Bunlar şehrin en meşhur Tantuni restoranları. İstanbul’daysam Tantuni yemeyi seviyorum Suat Usta 33 Mersin Tantuni. Türkiye’ye gelirseniz ve sadece İstanbul’u ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Suat Usta 33 Mersin Tantuni için bir şans verin.

Tantuni

Tantuni

 • 1
  lbs
  Sığır eti (yağsız)
  doğranmış
 • 1/2
  Demet
  Maydanoz (yıkanıp süzülmüş)
  ince doğranmış
 • 2
  Orta boy soğan
  doğranmış
 • 2
  Orta boy domates
  doğranmış
 • 2
  Tatlı yeşil biber
  orta tohumlar çıkarıldı ve dilimlendi
 • 1
  çay kaşığı
  Öğütülmüş kırmızı biber biber tozu
 • 1
  çay kaşığı
  Sumak
 • 1/2
  çay kaşığı
  Tuz
 • 4
  yemek kaşığı
  Pamuk yağı
 • 1/2
  Bir bardak su
 1. Maydanoz, soğan, tuz ve sumağı bir kasede karıştırıp bir kenara koyun.

 2. Dana küplerini dana eti rengi kahverengiye dönene kadar kendi suyuyla kaynatın.

 3. Tavayı orta ateşte ısıtın ve 4 yemek kaşığı pamuk tohumu yağı ekleyin.

 4. Haşlanmış dana eti küplerini tavaya koyun ve yaklaşık 5 dakika kızartın. Kızartırken, dana eti hassasiyetini korumak için birkaç kez (2 kez) bir miktar su ekleyin.

 5. Dilimlenmiş tatlı yeşil biberleri ekleyin ve yaklaşık 3 dakika karıştırın.

 6. Öğütülmüş kırmızı biberi ekleyin ve yaklaşık 2 dakika karıştırın.

 7. Doğranmış domatesleri ekleyin ve yaklaşık 5 dakika karıştırın.

 8. Isıyı kısın ve lavaş ekmeğini yemeğin suyunu çekmesi için tabağın üstüne koyun. Ve lavaş ekmeğini tabağın üstünde yaklaşık 30 saniye bekletin. Bulaşık suyunu biraz emmesine izin verin.

 9. Lavaş ekmeğini tabağın üstünden çıkarın ve bir tabağa koyun.

 10. Pişen eti lavaş ekmeğinin ortasına koyun ve bir kaşık yardımıyla şerit gibi yukarıdan aşağıya eşit şekilde dağıtın.

 11. Üzerine çiğ soğan, sumak ve maydanoz karışımını ekleyin.

 12. Lavaş ekmeğini yuvarlayın ve sarın. (Rulonun altını kapatmayı unutmayın. Aksi takdirde tüm malzemeler düşer).

 13. Tavadaki tüm etler bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın.

 14. Servis Edin

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir