PUDİNGLİ GANAJLI PASTA BOL KAKAOLU

PUDİNGLİ GANAJLI PASTA TARİFİ KEKİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-50 gram bir paket kakao
-1 paket kabartma tozu
-1 paket vanilya
-1 büyük çay bardağı süt
-1 büyük çay bardağı toz şeker
-1 çay bardağı sıvı yağ
-2 yumurta
-2 büyük çay bardağı un

PUDİNGLİ GANAJLI PASTA GANAJ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-60 gram 1 paket bitter çikolata
-60 gram 1 paket sütlü çikolata
-Üzerini süslemek için fındık veya fıstık ezilmiş
-1 paket kutu krema

PUDİNGLİ GANAJLI PASTA ARASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-750 ml hindistan cevizli puding 1 paket
-1 paket krem şanti
-3,5 su bardağı süt
-1 çorba kaşığı nişasta tepeleme

PUDİNGLİ GANAJLI PASTA BOL KAKAOLU HAZIRLANIŞI
Nefis tarifimize öncelikle puding yaparak başlayacağız, çünkü hazırlayacağımız pudingi soğutmamız gerekiyor. Tarifimizin diğer kısımlarını yaparken bu hazırladığımız puding yarım saat boyunca buzdolabında bekleyecek. Bir kap içerisine 3,5 su bardağı sütü döküyoruz, ardından 1 çorba kaşığı iyice dolu olan nişasta ekliyoruz güzelce karıştırıyoruz ve hafif hafif karıştırırken pişiriyoruz. Pişirme işlemi bittiğinde, buzdolabına koyuyoruz ve yarım saat bekletiyoruz. Yarım saatin sonunda, dolaptan çıkartıp, toz krem şantimizi ekliyoruz ve pürüzsüz bir hal alana kadar güzelce çırpıyoruz. Bu nefis ara pudingimizi hazırladıktan sonra kenarda bizi bekleyecek ve bizde bu sırada kek hazırlamaya başlayabiliriz.
Kek hazırlamak için bir kap içerisine yumurta ve şekerimizi ilave edip, mikser yardımıyla güzelce çırpıyoruz. Ardından kakao, vanilya, kabartma tozu, süt ve sıvı yağ ekleyip mikserin düşük ayarında karıştırmaya devam ediyoruz ve malzemeleri güzelce birbirine karıştırıyoruz. Malzemelerimiz iyice karıştıktan sonra, yavaş yavaş unumuzu ekliyoruz ve yine düşük ayarda unumuz tüm malzeme ile özdeşleşene kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Üçlü kek kalıplarının orta boy olan kek kabının içerisine, yağlı kağıt seriyoruz. Kabın tabanı ve yanlarına güzelce oturacak şekilde seriyoruz ve heryerini yağlıyoruz. Hazırladığımız kekimizi bu kalıbın içerisine düzgün bir şekilde döküyoruz ve kabımızı hafifçe sallıyoruz, ve malzemenin tam oturmasını sağlıyoruz, bu işlem tüm kekimizin iyice pişmesini sağlayacak. 170 dereceye önceden ısıttığımız fırınımıza koyup dikkatli bir şekilde pişiriyoruz. Nefis kekimizde artık hazır şimdide hemen ganaj hazırlamaya geçiyoruz.
Tenceremizin içerisine kremamızı döküyoruz ve orta ateşte ısıtıyoruz. Burda dikkat etmemiz gereken konu kremayı kaynatmıyoruz. Krema ısınırken üzeri iğne iğne olduğu gibi hemen ocaktan alıyoruz. 1 er paket olarak hazırladığımız bitter ve sütlü çikolataları, ufak ufak parçalar olacak şekilde kırıyoruz. Kremanın içerisine atıp tahta kepçe yardımıyla karıştırarak sıcak kremanın içerisinde eriyip özdeşleşmesini sağlıyoruz. İyice karıştıktan sonra 5 dakika kadar oda sıcaklığında bekletiyoruz. Yağlı kağıt ile kalıbımızın içerisindeki kekimiz tam soğuduktan sonra dikkatli bir şekilde çıakrtıp servis tepsimizin üzerine koyuyoruz. Etrafına tam denk gelecek şekilde ortası boş kelepçeli kek kalıbımızı koyuyoruz. Krema ve ganaj düzgün bir şekilde yayılması için bu işlemi mutlaka yapalım. Öncelikle kremalı ve pudingli ara malzememizi güzelce yayıyoruz. Ardından nefis ganajımızı da ara malzemenin üzerine güzelce yayıyoruz. Pastamız hazır hale geldikten sonra etrafındaki çemberi çıkarmadan dikkatli bir şekilde buzdolabına koyuyoruz ve 2 saat en az soğutuyoruz. 2 saat sonunda pastamız hazır olacak. Buzdolabından çıkardıktan sonra etrafındaki çemberi çıkartıp, ister ezilmiş fındık ile, isterseniz ezilmiş ceviz ile süsleyebilirsiniz. Ama bizim tavsiyemiz güzel bir ezilmiş fıstıkları tüm pastanın üzerine serperek görsel olarak ta lezzet olarak nefis olan pastamızın süslememizi tamamlamak olacak. Tabiki damak zevkinize göre istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Tarifimizin bu kısmında istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Bu pasta tüm tatlı krizlerinize iyi gelecek durup durup yiyebilir içindeki nefis ara malzeme eve nefis ganaj tüm tatlı krizlerinizi durduracak. Bu pastayı yiyen misafirlerinizde bu lezzeti unutamayacak. Lütfen tarifimizi onlarlada paylaşın. Herkes hamarat olsun:)

Diğer tatlı tariflerimiz için https://masterlezzet.com/kategori/tatlilar/ linkine tıklayabilirsiniz.
Ana yemek tariflerimiz için https://masterlezzet.com/kategori/ana-yemekler/ linkine tıklayabilirsiniz.
Nefis ramazan özel tariflerimiz için https://masterlezzet.com/kategori/ramazan-ozel/ linkine tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir