Patlıcan musakka tarifi

Turkish moussaka on a light blue plate

Türk mutfağının et, patlıcan ve domates temalı birçok çeşidi vardır. Ve bu onların kredisine – birlikte kesinlikle lezzetli. Her zaman! Türk musakkası en sevdiğim yemeklerden biridir ve genellikle abartılı ama basit bir hafta içi akşam yemeği için hazırlarım.

İki tabak Türk musakası

Yunan çeşidi daha ünlü olabilir, ancak musakkanın Türkiye’den geldiği varsayılmaktadır. Osmanlı döneminde, yemek uzak ve geniş bir alana yayıldı ve Orta Doğu, Yunanistan ve Balkanlar’da oldukça farklı çeşitlere dönüştü.

Benim görüşüme göre hem Türk hem de Arap çeşitleri Yunanlılardan çok daha üstün. Dahası, her ikisinin de yapımı daha kolay.

Musakka nedir?

Tüm musakkaların ortak paydası patlıcan ve domates sosudur. Elbette, bazı yerel versiyonlar patlıcan yerine patates veya başka bir sebze kullanıyor, ancak çoğunlukla patlıcan ve domatesle ilgili.

Musakkanın çoğu çeşidi et içerir, ancak hepsini değil. Örneğin Arap versiyonu nohutludur ve hem sıcak hem de soğuk olarak servis edilir. En sevdiğim nohut yemeklerinden biri – yakında bir tarif için bu alanı izleyin.

Türkçe versiyonu belki de en basit ve en rustik versiyondur. Kıyma, patlıcan ve domates kabaca eşit parçalardan (her aşçının göreceli ölçümler konusunda kendi görüşü vardır) yapılmıştır. Etkilemek için asla başarısız olmayan kutsal Akdeniz üçlüsü.

Açık mavi tabakta Türk musakası

Patlıcan Musakka nasıl yapılır

Türkiye’de musakkanın hazırlamanın birçok yolu vardır.

Çoğu, sos için domates salçasına, bol yağa ve biraz suya güvenir. Bu, hem domates salçasının hem de yüksek kaliteli yağın kolayca elde edilebildiği Türkiye’de iyi işliyor (yine de kaliteye daha az odaklanan kitlesel üretim, ne yazık ki, burada da daha yaygın hale geliyor).

Bu versiyonda daha az yağ ve domates salçası ve doğranmış domates karışımı kullanıyorum. Bu, Türkiye dışında bulunan malzemelere daha uygun olan daha taze bir tat verir (burada konserve doğranmış domatesler iyi olma eğilimindedir, ancak domates salçası o kadar değildir).

Yukarıdan aşağıya açık mavi tabakta Türk musakası

Biraz acı biber salçası ve kırmızı biber salçası (daha çok Halep biberi olarak bilinen pul biber) ekledim. Her ikisinin de müstehcenliği önemli ölçüde değişebilir, bu nedenle dikkatli kullanın.

İsterseniz, acı biber salçasını tamamen atlayarak ve sadece rahat ettiğiniz kadar Halep biberi ekleyerek tamamen hafif de yapabilirsiniz. Her ikisini de alamazsanız, yine de lezzetli bir akşam yemeği yiyeceksiniz – ancak yahniyi karakteristik olarak Türk yapan lezzetin çoğunu kaybedeceksiniz.

Pirinç veya bulgur ve taze doğranmış mevsim sebzeleri salatası ile servis yapın.

İpucu! Türk musakkası önceden yapmak için harikadır, ancak yeniden ısıtırken çok dikkatli karıştırdığınızdan emin olun. Patlıcan küplerini ezmek istemezsin! Daha da iyisi, patlıcanların eklendiği noktaya kadar hazırlayın, ayrı olarak saklayın ve yemeği servis etmeden hemen önce bitirin.

Yan yemeklerle birlikte 2-3 kişiliktir.

Malzemeler

 • 4 + 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 400 gr (yaklaşık 2 orta boy) patlıcan, kısmen soyulmuş ve 3 cm küpler halinde kesilmiş
 • 1 soğan, kabaca doğranmış
 • 2-3 adet sivri biber (çarlıston biber), doğranmış veya 1/2 yeşil biber, doğranmış
 • 3 diş ince doğranmış sarımsak
 • 400 gr kıyılmış sığır eti veya kuzu eti (veya bir karışım)
 • 2 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı kırmızı biber salçası (acı biber salçası) veya 1 közlenmiş ve soyulmuş kırmızı biber, ince doğranmış
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 400 gr doğranmış domates (mevsiminde taze, değilse konserve)
 • 2 çay kaşığı Halep biberi (pul biber) veya tadına bakmak için
 • küçük bir avuç doğranmış düz yapraklı maydanoz
 • Su
 • tuz ve biber

Talimatlar

 1. Fırını önceden 230 C’ye (445 F) ısıtın.
 2. Patlıcan küplerini 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve biraz tuz ve karabiberle karıştırın. Bir fırın tepsisine yerleştirin. Dışı yumuşayıncaya, dışı altın rengini alana kadar 20-25 dakika veya daha fazla kavurun.
 3. Bu arada, kalın tabanlı bir tavayı orta / yüksek ateşte ısıtın. Eti 1 çorba kaşığı zeytinyağında kavurun, ilerledikçe kabaca doğrayın (biraz tıknaz bırakmanız en iyisidir). Kenara koyun.
 4. Isıyı orta seviyeye indirin. Kalan 1 çorba kaşığı zeytinyağında soğan ve yeşil biberi bir tutam tuzla (veya gerektiği kadar) yumuşayana kadar (veya gerektiği kadar) 8-10 dakika düzenli karıştırarak kavurun.
 5. Sarımsağı, salçayı, biber salçasını (veya közlenmiş biberleri) ve şekeri ekleyin. Bir veya iki dakika çok kokulu olana kadar sürekli karıştırarak kızartın.
 6. Eti, domatesleri, pul biberleri ve 200 ml suyu ekleyin. İyice karıştırın. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Kaynatın, ardından ocağı kısın ve en az 10-15 dakika domatesler parçalanana ve tatlar sertleşene kadar kaynamaya bırakın.
 7. Kızartılmış patlıcan ve yassı yaprak maydanozu dikkatlice ekleyin. Daha fazla tuz, karabiber veya pul biber eklemek istiyorsanız tekrar kontrol edin. Suyun çoğu buharlaşana kadar, 5-15 dakika kaynamaya devam edin (fotoğraftakinden daha kalın olmalıdır). Çok fazla karıştırma, yoksa patlıcanları ezeceksin. Sıcak servis yapın.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir