Hem çocuklarımızın bayılarak yiyeceği hemde sizin alternatif olarak kolayca yapabileceğiniz bir lezzet: Patates Kroket !

Püf Noktası:

Patatesleri kabukları ile haşlıyoruz böylelikle kabuklar patlamıyor. Buradaki amacımız patateslerin içine su almaması ve sadece ezilecek kıvama gelmesi. Çok haşlarsanız patates kroketleri dağılabilir.

Patatesi soğuduktan sonra kullanacağız çünkü sıcak olursa cıvık oluyor ve istediğimiz kıvam tutmuyor. Önce una, sonra yumurta ve en son galeta ununa bulayıp kızartıyoruz. Bu şekilde dağılmasını engellemiş oluyoruz.

Malzemeler:

– 3 adet orta boy patates
– 2 su bardağı un
– 2 çorba kaşığı galeta unu
– 2 adet yumurta
– 1 çay kaşığı karbonat
– 1 tatlı kaşığı tuz
– 2 su bardağı sıvı yağ (Kızartmak için)

Hazırlanışı:

Patatesleri kabukları ile haşlayıp soğumaya bırakıyoruz. Ardından patatesleri bir kapta blender yardımı ile eziyor ve püre kıvamına getiriyoruz.

1 Yumurtanın akını ayırıp, sarısı ile diğer yumurtayı püreye ilave edelim. Un, galeta unu, karbonat ve tuz ilave ederek karıştırıyoruz eğer sıvı kalırsa un ekleyebilirsiniz.

Yağı tavada kızdırdıktan sonra bir tabağa ekstra galeta unu hazırlayalım. Daha önce ayırmış olduğumuz yumurtanın akını bir kapta çırpalım.

Şimdi son olarak elimizi ıslatıp karışımdan isteğimiz kadar parça kopartıyoruz ve bu parçayı önce una sonra yumurta akına ve en son galeta ununa bulayıp kızgın yağda kızartıyoruz. Hepsi bu, Afiyet olsun:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir