PANETTONE EKMEĞİ TARİFİ

PANETTONE EKMEK TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-2 çorba kaşığı taze sıkılmış portakal suyu
-Yarım çay kaşığı tuz
-1 su bardağı kuru üzüm
-Yarım su bardağı meyve karışımı
-Yarım su bardağı ılık su
-Yarım çorba kaşığı bal
-6 çorba kaşığı tereyağı
-2 su bardağı un
-Yarım limon kabuğu rendesi
-Yarım çay kaşığından biraz fazla kuru maya
-3 çorba kaşığı toz şeker
-Üzerisi için 1 çorba kaşığı soğuk tereyağı

Biz Türk mutfağında değişik ekmek tariflerine alışıkız ve çeşitli ekmekler yaparak tüketiriz. Nohutlu, cevizli, ekşi mayalı, kepekli, kara buğdaylı olmak üzere bir çok yöresel ve yöresel olmayan ekmek tariflerine alışığız. Fırsat buldukta değişik lezzetlerdeki ekmek tariflerini hazırlayıp yeriz.Şimdi ise Türk mutfağının dışına çıkacağız ve farklı bir ekmek tarifi hazırlayacağız. Nefis ekmeğimizin aslında bir italyan lezzetidir. İtalya ve çevresinde özellikle yılbaşı zamanında yapılır. Yapılışı zahmetli ve uzun olup lezzeti ve vitamin bakımından, çok yüksektir. İçerisindeki çeşitli meyve kuruları,kuru üzümler,içerisine eklediğimiz tereyağı ekmeğimize zengin bir lezzet katmaktadır. Bizlerde gündelik olarak bu nefis ekmeği yapamasakta, özel günlerimizde kalabalık aile yemekleri için hazırlayarak ailemize ve sevdiklerimize verdiğimiz değeri fazlasıyla gösterebiliriz. Tarifimiz tam olup gönül rahatlığıyla hazırlayabilir hamaratlığınızı herkese gösterebiliriz. Ayrıca aynı gün ekmeğimizi yiyip bitiremesseki streçe sarıp dolapta bekletebilir, 2-3 gün daha tüketebiliriz. Dolaptan çıkarttıktan sonra az bişey fırında ısıtırsak ilk pişirdiğimiz gibi nefis tazeliğine kavuşacaktır.

PANETTONE EKMEK TARİFİ HAZIRLANIŞI
-Kuru üzümlerimizin sap kısımlarından ayıklıyoruz. Derin bir kase içerisine koyup üzerine su ve portakal suyu ekliyoruz ve şişmesi için bir kenarda bekletiyoruz. Ayrı bir kap içerisine unumuzu eliyoruz. Toz şeker, kuru maya, rendelenmiş limon kabuğu,ve tuzu ekleyip güzelce birbilerine karışana kadar karıştırıyoruz. Ayrı bir kabın içerisine, ılık su, yumurta, bal ekleyip mikser yardımıyla iyice karışana kadar karıştırıyoruz. Ardından çarpma hızını yavaşlatıp içerisine unumuzu yavaş yavaş ekliyoruz ve karıştırma işlemine devam ediyoruz. Güzelce buda karıştıktan sonra, 4 çorba kaşığı tereyağını azar azar ekliyoruz ve çırpma işlemine devam ediyoruz. Güzel bir kıvam alana kadar bu çırpma işlemini devam ettiriyoruz. Çırpma işlemimiz bittiğinde, şişmesi için kenarda beklettiğimiz kuru üzümleri sudan çıkartıyoruz ve ayrı bir kap içerisine koyuyoruz. Üzerine kalan 1 çorba kaşığı tereyağımızı ilave ediyoruz, ardından kuru meyve karışımını üzerine ekliyoruz. Bu karışımı önce kabımızın içerisinde güzelce karıştırıyoruz ve hamurumuzun içerisine atıyoruz. Hamurumuzu malzemelerle birlikte özdeşleşene kadar yoğuruyoruz. Bu meyveli karışımlı elde ettiğimiz hamurumuzu streç film ile güzelce hava almayacak şekilde kaplıyoruz. Ardından oda sıcaklığında 12 saat boyunca mayalanması için bırakıyoruz. 12 saatin sonunda hamurumuz çokça kabarmış hale gelecektir. Kabaran hamurumuzu yavaşça az bişey yoğurup havasını almak için hafiften eziyoruz. Hamurumuzu ezip havasınıda aldıktan sonra 20 cm kadar derinliği olan bir kap içerisine alıyoruz. Üzerini nemli bez ile örtüyoruz. Tepsi mayası yapmak için, 3 saat boyunca oda sıcaklığında mayalandırıyoruz. Hamurumuz 3 saatin sonunda kabardıktan sonra geniş bir fırın tepsisine alıyoruz. Fırınımızın üst kısmındaki telleri çıkartalımki pişip kabaran ekmeğimiz tele değmesin. Hamurumuzun üzerine artı şeklinde biraz derin çizerek tam ortasına soğuk tereyağımızı yerleşitiriyoruz ve biraz daha içine doğru bastırıyoruz. Önceden 180 dereceye ısıttığımız fırınımıza ekmeğimizi koyuyoruz ve 75 dakika boyunca pişiriyoruz. Saatimiz dolmasına yakın ekmeğimizi kontrol edelim üzeri kahverengi bir renk aldığında ve kabuk tuttuğunda ekmeğimiz hazır hale gelmiş olacaktır. Pişirme işlemimizin sonunda, yavaş bir şekilde fırınımızdan çıkartıp, soğumasnı bekliyoruz. Ekmeğimiz soğuktan sonra bu nefis ekmeğimizi dilimleyerek servis edebilir tüketibiliriz.

Ana yemek tariflerimiz için https://masterlezzet.com/kategori/ana-yemekler/ linkine tıklayıp inceleyebilirsiniz.
Nefis tatlı tariflerimiz için https://masterlezzet.com/kategori/tatlilar/ linkine tıklayıp inceleyebilirsiniz.
Sizlerde sitemize nefis tariflerinizi göndermek isterseniz https://masterlezzet.com/tarif-gonder/ linkine tıklayıp gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir