Menemen in traditional Turkish copper pan

Tüm sadeliğine rağmen, menemen bir vahiyden başka bir şey değildir. Basit bir domates, biber ve soğan sosuyla karıştırılmış yumurtalar (ikincisi tartışmalı olsa da). Çırpılmış Türk yumurtası güne başlamak için mükemmel bir yoldur!

Soğana ya da soğana değil. Menemen söz konusu olduğunda, soru bu.

Muhtemelen Türkiye’nin en ünlü restoran ve yemek eleştirmeni Vefat Milor, bu soruyu birkaç yıl önce Twitter’da sormuştu. Cevabı tahmin edip etmediğini bilmiyorum. Belki de yaptı ve bunu yayınlamasının nedeni buydu.

Tartışma günlerce devam etti ve yüzbinlerce Türk ankete kendi fikirleriyle ağırlık verdi. Sonunda, sonuç İngiltere’nin kötü şöhretli Brexit oylamasından 50 / 50’ye yakındı.

Menemen nedir?

Menemen Türkiye’nin en meşhur ve kıymetli ev kahvaltı yemeğidir.

Bazen buna sebzeli çırpılmış yumurta diyorum, ancak Türk aşçılarının sıklıkla kullandığı oranlar göz önüne alındığında, Shakshuka muhtemelen daha iyi bir tanımdır.

Sebzeli, zeytinli ve ekmekli tavada menemen
Fotoğraf: Bahar Kitapçı ikinci kitabım Patlıcan & tahin’den (Norveççe mevcut).

Domates, yeşil biber ve nüfusun% 50’si soğan sosuyla karıştırılmış yumurtalar. Özetle, domatesler tatlı ve sulu olduğunda inanılmaz. Ama kışın da lezzetlidir. Norveç’in kış aylarında konserve domateslerle yaptım ve bu da çok lezzetli. Belki o kadar taze ve yazlık değil, ama yine de çok daha fazlası.

Sabır bir erdemdir

Menemen pişirmeye gelince, sabır bir erdemdir. En iyi lezzeti elde etmenin anahtarı, sebzeleri bol miktarda kaliteli zeytinyağında çok nazikçe pişirmektir.

Kızarmış ya da yanmış parçalar istemezsiniz, bu yüzden ocağı bir saniyeden fazla bırakmayın.

Geleneksel Türk bakır tavasında menemen (çırpılmış türk yumurta)

Ayrıca soğan veya biberden de direnmek istemezsiniz, bu yüzden açlık ağrısı başladığında pes etmeyin ve soğanın hala ısırması olsa bile yumurtaları fırlatmak isteyebilirsiniz. Soğan ve biberlerin tadı tamamen yumuşak ve tatlı olmalıdır.

Türkiye’de bu tür pişmiş yemeklerde lezzetli olduğu kadar çiğ yenmeye de uygun çok çeşitli yeşil biberler var. Genellikle şu şekilde satılan bir çeşidi tercih ederim köy biberleri (köy biberi). İspanyol padron biberlerini anımsatan, küçük ama daha uzun, süper ince cidarlı dolmalık biberlere benziyorlar. İnce cidarlı bir çeşit (tüm Türk çeşitlerinde olduğu gibi) menemen için en iyi seçenek olsa da, yeşil dolmalık biber de işe yarar, eğer varsa.

Henüz yeşil biberin çekiciliğini tam olarak anlamamış olan Türk yemeklerinin ilk günlerinde kırmızı romano biberleri kullandım. Bu tarife eşlik eden fotoğrafta kalmasına rağmen, bu uygulamayı çoktan terk ettim. Pişirildiğinde daha az tatlı olan yeşil biberler, soğan ve domatesle daha iyi çalışır. Bu, özellikle domatesleriniz tatlı, asmada olgunlaştırılmış yaz boyu türündeyse geçerlidir. Yine de konserve domates kullanıyorsanız onları düşünürdüm.

Menemen nasıl servis edilir

Menemen, geçen ay baharat pazarına yaptığım gezide gördüğüm kadarıyla en çok keyif aldı. Erken geldim (bilirsiniz, korona ve diğerleri, kalabalıktan önce varmak en iyisi) ve iş gününün başında takım kahvaltısını böldüm.

Geçici bir masanın üzerine büyük bir menemen tepsisi yerleştirildi. Etrafta çok sayıda sandalye, samimi bir atmosfer ve bu lezzeti temizlemek için bol miktarda ekmek.

Daha büyük bir kahvaltı için, geleneksel Türk kahvaltısını istediğiniz gibi tamamlayın: Zeytin, peynir, taze dilimlenmiş domates ve salatalık, belki biraz bal. Ve bolca siyah çay (veya benim gibi dönüştürülemez bir İskandiliyseniz filtre kahve).

Tarif, daha büyük bir kahvaltının bir parçası ise 2, daha fazla servis eder.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı (hafif natürel sızma kullanıyorum)
 • 0,5 orta boy soğan (veya 1 çok küçük), ince doğranmış (seçenek – yukarıya bakın)
 • 3-4 ince ince sivri biber (sivri biber) veya 0,5 orta boy yeşil dolmalık biber (veya sizin seçeceğiniz eşdeğeri başka bir biber), ince doğranmış
 • 2 orta boy domates, ikiye bölünmüş
 • 2 yemek kaşığı ince doğranmış düz yapraklı maydanoz (isteğe bağlı)
 • 4 yumurta
 • Halep biberi (pul biber), servis için (isteğe bağlı)
 • tuz ve biber

Talimatlar

 1. Orta / düşük ateşte büyük bir tavayı ısıtın. Zeytinyağını ilave edip soğanı ve biberleri tamamen yumuşayana ama renklenmeyene kadar 10-15 dakika kavurun. Soğanların renklenmediğinden emin olarak düzenli olarak karıştırın.
 2. Sadece kabuğu kalana kadar kesilmiş tarafı bir kutu rendenin kaba tarafına gelecek şekilde domatesleri rendeleyin. Deriyi atın. Yumurtaları bir kasede biraz tuz ve karabiberle çırpın.
 3. Soğan ve biber yumuşayınca rendelenmiş domates ve doğranmış maydanozu ilave edin. Tatların karışması için 5-10 kadar pişirin ve düzenli olarak karıştırdığınızdan emin olun. Tuz ve karabiberle tatlandırın.
 4. Isıyı düşürün. Yumurtaları ekleyin. Sürekli karıştırarak yumurtalar istediğiniz gibi olana kadar pişirin. Şahsen ben menemenin biraz akıcı olmasını tercih ederim. İsterseniz fazladan maydanoz ekleyerek hemen servis yapın.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir