İSKİLİP DOLMASI-CA DOLMASI

Çorum’un İskilip ilçesinde yapılan bu nefis yemeğin tarihi en az 500 yıllık Osmanlı zamanına dayanan bir yemektir. Bu nefis yemeğe ismini veren, bu yemeğin yapıldığı Çorum’un İskilip ilçesidir. Bu nefis yemek çok eski tarihlerden beridir, düğünlerde severek yapılır ve tüketilir. Yapılış şekli o yıllardan beridir İskilip’ te orjinaline uygun bir şekilde büyük kazanlarda odun ateşinde yapılmaktadır. Her zaman yapılmayan bu yemeğin hazırlık ve pişme aşaması 15 saati bulmaktadır. Pişirme işleminde ‘CA’ denilen bir torba kullanılır. Pirinçler ve diğer malzemeler bu ‘CA’ ismi verilen torbanın içerisine doldurulup kazanın içerisine konulur ve öyle pişirilir. Çorum’da bazı lokantalar ayın belli günlerinde İskilip dolma yapar ve o günlerde o lokantlarda yer bulmak çok zordur. Tabi gerçek yapılış şekli, ve lezzetine bağlı olarak yapıldığından dolayı, tadına doyum olmuyor. Bizim yapacağımız tarifte az kişilik yapacağımızdan dolayı 4 saat gibi bir pişirme süreci ile bu nefis yemeği yapabileceğiz. Ama yolunuz bir gün Çorum’a düşerse bu nefis yemeği kesinlikle yemenizi tavsiye ediyoruz. Ömürde en az bir kere denenmesi gereken lezzetlerden birisi bu olsa gerek.

İSKLİP DOLMASI-CA DOLMASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-1 kilogram akçeltik pirinci
-3 kilogram dana bonfile veya dana antrikot
-Su- etin üstünü aşacak kadar kullanacağız
-300 gram tereyağı
-1 çay bardağı sıvı yağ
-4 adet orta boy soğan
-Tuz
-Karabiber
-100 gram tereyağı
-2 adet bütün soğan
-Karabiber- et için
-Tuz- et için
-Ca torbası veya aynı kumaştan başka bir torba
-Saç ayağı
-Büyük bir tencere

İSKLİP DOLMASI-CA DOLMASI HAZIRLANIŞI
Tarifimize ilk önce, akçeltik pirincimizi ıslatarak başlıyoruz. Islama işlemini sıcak tuzlu suyla yapıyoruz. En az yarım saat ıslatıyoruz. Tenceremize soğanlarımızı doğruyoruz, içine tereyağı ve sıvı yağımızı koyup, soğanlarımızı yağda kızartıyoruz. Soğanlarımızın üzerine birebir olacak şekilde su ekliyoruz. İçine koyduğumuz su kaynadıktan sonra, ıslattığımız pirinçlerimizi 2 defa soğuk sudan geçirip süzdükten sonra, tenceremize döküyoruz, tenceremizdeki su kaynayarak pişen pilavlarımız suyunu çekene kadar pişirme işlemine devam ediyoruz. Suyunu çektikten sonra geniş bir tepsi içine soğuması için pilavlarımızı döküyoruz. Sonrasında büyük tenceremizin içerisine etlerimizi atıp, tereyağıda ekleyip, tereyağ da renkleri dönene kadar pişiriyoruz. Etlerimizin üzerine, su üzerine çıkacak şekilde, suyu dolduruyoruz. Suyu doldurduktan sonra, iki tane tam soğanı sadece kabuklarını soyup bütün olarak içine atıyoruz. Onlarında üzerine en son karabiber ekliyoruz. Tenceremizin içerisine, saç ayağını yerleştiriyoruz. Saç ayağını yerleştirmemizin sebebi birazdan koyacağımız ca torbamızın etlere değmemesini, sağlıyoruz. Ca torbamızın içerisine soğuyan pilavımızı dolduruyoruz. Bez torbamızın ağzını güzelce bağlıyoruz. Saç ayağın üzerine, kenarından hava alacak şekilde, tabak yerleştiriyoruz. Onun üzerinede ca torbamızı yerleştiriyoruz, fakat tenceremize ve etlerime kesinlikle değmeyecek şekilde güzelce yerleştiriyoruz. En üst kısımada fırın kağıdı yerleştiriyoruz. Bu kağıt olunca, oluşacak olan buhar damlaları pilavımıza damlamayacak. Zorlu tarifimizin artık neredeyse son kısımına geliyoruz, tenceremizin kapağını kapatıyoruz ve kenarını hamur ile sıvıyoruz ama kenardan 1 parmak kadar boşluk bırakıyoruz. Kapağın üzerine bir ağırlık yerleştiriyoruz ve pişmeye başlayıp boşluk bıraktığımız bir parmak yerden buhar çıkmaya başlayınca tenceremizin altını kısıyoruz. Bu pişirme işlemi 3,5 ile 5 saat arasında tencere ve ocak durumunuza göre değişecektir. 3,5 saat olduktan sonra kontrol edebilirsiniz pişme durumunu. Nefis yemeğimiz piştikten sonra tabağımıza veya tepsiye önce pilavı koyuyoruz, üzerine et suyu gezdiriyoruz ve ardından, üzerine etlerimizi parçalayarak koyuyoruz. Bu şekilde misafirlerinize servis edebilirsiniz. Size ve sevdiklerinize afiyet olsun. Ama bir gün yolunuz düşerse kesinlikle İskilip te bu yemeği yemenizi tavsiye ediyoruz.

Sizde tariflerinizi binbir sofraya ulaşmasını istiyorsanız sitemizin yeni özelliği olan Tarif Gönder butonunu kullanarak bizlere gönderip nefis tarifinizin çeşit çeşit mutfaklarda hazırlanmasını sağlayabilirsiniz ; https://masterlezzet.com/tarif-gonder/
Bu nefis tarifin yanına bir çorba yapmak isterseniz; https://masterlezzet.com/kategori/corbalar/
Diğer Ramazan Özel tariflerimize ulaşmak için; https://masterlezzet.com/kategori/ramazan-ozel/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir