Imam bayildi seen from top down

Türk patlıcan dolması o kadar lezzetli ki onları ilk yiyen imam saf zevkten bayıldı. Yoksa şokta mıydı? Boşver, önemli olan tek şey şudur: İmam bayıldı, belki de kudretli patlıcanla yapabileceğiniz en lezzetli şeydir.

Türk patlıcan dolması yukarıdan aşağı görüldü

Bu, Türk mutfağının en ünlü yemeklerinden birinden başka bir şey değil. İmam bayıldı“imam bayıldı” *, muhtemelen Ege kıyılarından geliyor. Osmanlıların eski ampirik topraklarının çoğunda, özellikle de Yunanistan’da bilinmektedir.

Bazı Türkleri eğlendirmek için, birçok Yunan yemeğin mirasını iddia ediyor. Yunan mirasına sahip Hıristiyanlar Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir azınlıktı ve gerçekten de Yunan ve Batı Türk mutfağı arasında çok fazla örtüşme var. Ancak yemeğin adı, iddiayı biraz açık bir şekilde sorgulamaya itiyor.

İmam bayıldı Türkiye’de bol miktarda zeytinyağında pişirilmiş sebze yemekleri ailesinin bir parçasıdır. zeytinyağlı.

İmamları yere düşüren bu tabakta ne var?

Hikayenin birkaç versiyonu var.

İyi bilinen bir versiyon, imamın karısının kendisi için pişirdiği lezzetli yemekten büyük keyifle bayıldığını öne sürüyor.

Bir diğeri imamın bilincini kaybetmesine neden olan şeyin tadı olmadığını, yemeğin yapımına giden zeytinyağının maliyeti düşüncesiydi.

En sevdiğim zeytinyağı tüccarının kızıyla evlenen bir imamın hikayesini anlatıyor. Çeyizde en nefis zeytinyağından 12 şişe hediye edildi.

İmam bayildi yandan görüldü

İlk gece imam, eşinden babasının armağan ettiği zeytinyağından bir miktar lezzetli bir şeyler yapmasını istedi. Soğan ve domatesle doldurulmuş lezzetli bir patlıcan yemeği yapmaya devam etti. İmam yemeği o kadar çok sevdi ki, her gün yemeğin bir parçası olmasını istedi.

Ve öyleydi. On üçüncü güne kadar, aniden patlıcan servis edilmedi.

– İmam dolması nerede? Diye sordu.

Karısı, artık başaramayacağını kabul edebiliyordu. 12 şişe güzel zeytinyağı boştu. Hiçbir şey kalmadı.

Özel çeyizin çoktan harcandığını duyan imam o kadar şok oldu ki orada bayıldı.

Türk patlıcan dolması nasıl yapılır

Google imam bayıldı ise internet çok sayıda tarif sunuyor. Hepsi eşit derecede özgün değil.

İmam bayıldıyı diğer patlıcan dolmalarından ayıran birkaç şey vardır.

Yeni başlayanlar için, bol miktarda zeytinyağı kullanıldı (ve sızma olmalı).

İkincisi, soğanın domatesle olan nispi miktarları. Pek çok modern tarif patlıcanları domates sosu ile doldururken, soğan geleneksel tariflerin ana doldurma maddesidir.

Son olarak, herhangi bir baharatın olmaması. Batı Türk mutfağındaki çoğu yemekte olduğu gibi, Orta Doğu veya Yunanistan’da daha çok kullanılan baharatlar kullanılmamaktadır.

Uzun, ince patlıcan kullanmak en iyisidir. Küçük olanları yapabiliyorsanız, daha da iyi. Bununla birlikte, farklı patlıcan türlerinin çılgınca farklı bir tadı yoktur, bu nedenle sahip olduğunuz tek şey büyükse, bu da olacaktır. Bu durumda, aşağıdaki tarifte de önerildiği gibi patlıcanı bir baget gibi doldurmak yerine ikiye bölmeye değer olabilir.

İmam bayildi dolması ve son pişirmeye hazır

İmam bayıldı yapmak biraz zaman alıyor. Bol zeytinyağındaki düşük, yavaş buğulama, yemeği bu kadar özel yapan şeyin bir parçasıdır. Patlıcan zeytinyağını sever, ıslatır ve en harika tatlıya dönüşür ve pişirildiğinde patlıcan etini doldurur.

Daha basit bir versiyon için patlıcanları kızartabilirsiniz. Bu aynı zamanda lezzetli bir imam bayıldı demektir, ama eğer düşük, yavaş buğdayı denediyseniz, çok geçmeden eski güzel yöntemleri yenmenin olmadığını anlayacaksınız. Ama zeytinyağını kaçırmayın!

Patlıcan seviyorsanız, size söz veriyorum zamanınız iyi geçiyor. Basit görünebilir, ancak bir kez ısırdığınızda, imamın neden sevinçten bayılmış olabileceğini anlamak kolaydır.

İmam bayıldı nasıl servis edilir

İmam bayıldı oda sıcaklığında yenir. Meze tarzı bir yemek için birkaç yemekten biri olarak, vejetaryen / vegan ana yemek olarak, hatta isterseniz et veya balık yanında servis edilebilir. Sade pirinç veya bulgur, yanında harika çalışır.

Çok baharatlı veya baharatlı bir şeyle servis etmezdim. Hiçbir şeyin bu kadar narin ve güzel bir yemeği alt etmesini istemezsiniz!

Yanınızda başka ne sunduğunuza bağlı olarak 2-6 hizmet veriyor.

Malzemeler

 • 2 patlıcan (bulabilirseniz uzun ve ince) veya 4-6 küçük patlıcan
 • 135 ml (9 yemek kaşığı) en kaliteli zeytinyağı (yapabiliyorsanız hafif natürel sızma)
 • 25 gr (1 çay kaşığı) domates salçası
 • 300 ml kaynar su
 • 1/2 çay kaşığı şeker
 • düz yapraklı maydanoz, süslemek için
 • tuz ve biber

İstifleme

 • 2 yemek kaşığı en kaliteli zeytinyağı (yapabiliyorsanız hafif natürel sızma)
 • 2 orta boy soğan, ince yarım aylar halinde kesilmiş
 • 4 diş ince dilimlenmiş sarımsak
 • 250 gr (2 orta boy) domates, soyulmuş ve dilimler halinde kesilmiş
 • 10 gr ince yapraklı maydanoz, doğranmış
 • 1 çay kaşığı Halep biberi (pul biber) veya bir tutam normal pul biber (isteğe bağlı)
 • tuz ve biber

Talimatlar

 1. Patlıcanların yarısını soyun, böylece zebra desenine benzerler. Cömertçe tuzlayın ve yarım saat bekletin.
 2. Bu arada doldurmayı yap. Orta ateşte kalın tabanlı bir tavayı ısıtın. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip soğanı yumuşayana kadar kavurun, ancak kızarmadan 8-10 dakika kavurun. Düzenli olarak karıştırın. Sarımsakları ekleyip bir dakika daha kızartın, sürekli karıştırarak sarımsakları yakmamaya özen gösterin. Domatesleri ve Halep biberini (kullanılıyorsa) ekleyin. Domatesler çöküp sıvısı koyulaşmaya başlayana kadar 5-6 dakika kızartmaya devam edin. Altta hiçbir şeyin yakalanmamasını sağlamak için arada bir karıştırın. Yassı yaprak maydanozu ve biraz tuz ve karabiber ekleyin. Ateşi çıkarın.
 3. Patlıcanların üzerindeki tuzu fırçalayın. Orta ateşte kalın tabanlı bir tavayı ısıtın. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip patlıcanları yumuşamaya başlayana kadar düzenli çevirerek kavurun. Alternatif olarak, önceden ısıtılmış fırında 200 C’de (390 F) yumuşamaya başlayana kadar yaklaşık 20 dakika kızartın.
 4. Patlıcanlara, bir baget açıyormuş gibi, her iki ucunda 2 cm kalacak şekilde uzunlamasına bir kesi yapın. Kesi, patlıcanların dibini delmemelidir.
 5. İçleri patlıcanlara ekleyin ve doldurulmuş tarafları yukarı bakacak şekilde kapağı olan bir tavaya koyun. Kalan zeytinyağını (5 yemek kaşığı / 75 ml) tavaya ekleyin. Salça, şeker ve kaynar suyu biraz tuz ve karabiberle karıştırın. Patlıcanların yarısına kadar tavaya yeterince sıvı ekleyin.
 6. Kaynatın, bir kapak koyun ve ısıyı düşürün. Patlıcan tamamen yumuşayana kadar yaklaşık 45 dakika kaynamaya bırakın. Biraz kuru görünmeye başlarsa fazladan sıvı ekleyin. Tamamen soğuması için bir kenara koyun. Servis yapmadan önce üzerine biraz düz yapraklı maydanoz serpin.

* Aslında “bayıldı” kelimesi Türkçe’de bayıldı anlamına gelirken, aynı zamanda olağanüstü keyifli bir şey için yaygın olarak kullanılan bir ifadedir. Belki de kelimenin kendisi bayılmış olan imamın hikayesinden kaynaklanıyor olsa da? Kim bilir…

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir