HİNDİ BUT BALLI HARDALLI

Merhaba sevgili master lezzet takipçileri, sizlerle birlikte nefis tarifler hazırlamaya devam ediyoruz. Öncelikle hazırlayacağımız bu nefis yemeğimiz Dünya mutfağından nefis bir lezzet ama şöyleki, Dünya mutfaklarında yemek hazırlarken şarap kullanılıyor. Bu yemeğimizin risotto hazırlanışındada şarap var. Fakat bu kısımı biz değiştirdik ve şarap kullanmıyoruz. Bunun yerine kavurma işlemi sırasında su kullanacağız. Bu sebepten ötürü ramazan sofralarınızdada gönül rahatlığıyla hazırlayabilir. Sevdiklerinize servis edebilirsiniz. Tarifimizde but olarak hindi but kullanacağız. Tabi sizler hindi but yerine tavuk butlarıda kullanarak bu tarifi hazırlayabilirsiniz. Bu tamamen sizlerin damak zevki ve keyfine kalmış bir durum. Bu tarifimizi hazırlarken öncelikle fırında hindi butumuzu pişireceğiz. Ardından risotto hazırlayıp yemeğimizle birlikte servis edeceğiz. Şimdiden sizlere afiyet olsun.

HİNDİ BUT BALLI HARDALLI TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-2 tane hindi but
-100 gram havuç
-150 gram kereviz sapı
-150 gram soğan
-Yarım çay kaşığı karabiber
-Yarım çay kaşığı tuz
-2 diş sarımsak
-30 gram hardal
-60 gram bal

HİNDİ BUT BALLI HARDALLI MANTARLI RİSOTTO TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-250 gram arborio pirinci
-1,5 litre sebze suyu
-1yemek kaşığı zeytinyağı
-50 gram tereyağı
-50 gram rendelenmiş permesan peyniri
-100 gram kestane mantarı
-100 gram istiridye mantarı
-1 tane soğan
-Yarım bardak oda sıcaklığında su

Bal, hardal, tuz, karabiber, bir kap içerisine koyuyoruz ve tatlı kaşığı yardımıyla güzelce karıştırıyoruz ve kenara koyuyoruz. Hardallı sosumuz hazır bizi beklerken hindi but tarifimize geçiyoruz, sebzelerimizin kabuklarını soyuyoruz, baş kısımlarını keserek temizliyoruz. Soğuk suyla güzelce yıkıyoruz. Kereviz sapı, sarımsak, soğan, havucumuzu küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Hepsini fırın tepsimizin içerisine sererek yerleştiriyoruz. Ardından hindi butlarımı güzelce yıkayıp temizliyoruz ve kuruluyoruz. Hindi butlarımızı fırın tepsimizin içine sebzelerimizin üzerine koyuyoruz. Fırınımızı 185 dereceye ısıtıyoruz. Fırınımız ısındıktan sonra, fırın tepsimizi fırınımıza koyuyoruz ve hindi butlarımızın üzerleri kızarıncaya kadar 90 dakika boyunca güzelce pişiriyoruz. Tepsimizi fırından çıkartıp, tarifimizin başında hazırladığımız özel ballı hardal sosunu bir fırça yardımıyla tümünü hindi butlarımızın üzerine yedirerek sürüyoruz. Tekrardan fırına atıp, renk alana kadar pişirme işlemine devam ediyoruz ve pişince fırından çıkarıyoruz. Hindimiz fırında piştiği sırada bizde orman mantarlı risottoyu hazırlayalım.
Soğanımızın kabuğunu soyuyoruz ve küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Kestane ve istiridye mantarlarımı nemli bez yardımıyla silerek temizliyoruz. Onlarıda soğanımızla eş büyüklükte küp küp doğruyoruz. Geniş bir tencere içerisine zeytinyağımızın ve tereyağımızın yarısını döküyoruz, eritiyoruz ve kızana kadar bekiyoruz. Kızdıktan sonra içine soğanlarımızı atıyoruz ve renk almadan olacak şekilde kavurup tam o sırada küp küp doğradığımız mantarlarımızı ekliyoruz. Mantarlar tam pişmeyene kadar pişirip, pişmeden hemen önce pirinçlerimizi yıkamadan içerisine ekliyoruz. Biraz karıştırarak kavuruyoruz ve üzerine 1 bardak oda sıcaklığında suyumuzu ilave ediyoruz. Pirinçlerimiz suyunu çekene kadar kavurma işlemine devam ediyoruz. Suyunu çektikten sonra sebze suyumuzu yavaş yavaş karıştırarak ilave ediyoruz ve karıştırarak pirinçlerimiz pişme aşamasına gelene kadar bu işleme devam ediyoruz. Pirinçlerimiz pişme aşamasına geldiğinde, rendelenmiş parmesan peyniri ve tereyağımızı ekliyoruz ve karıştırarak pişirme işlemini tamamlıyoruz. Ballı hardal sosumuzu butlarımızın üzerine bir daha sürüp, nefis sebze hindi but ve pilavımızı sıcak bir şekilde servis ediyoruz. Fırınlanmış sebzelerimizin, eşsiz risotto ve hardal soslu butlarımızın tadı sizin ve misafirlerinizin damağına yapışacak. Size ve sevdiklerinize afiyet olsun. Buna benzer eşsiz tariflerimiz için sitemizi taki etmeyi unutmayın. Tariflerimizi bildirim olarak almak için sitemizin sağ alt köşesinde bulunan zil butonuna dokunup onay verin. Hergün ne yemek yapacağınızı biz sizin yerinize düşünelim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir