Firik Pilavı (Antep Usulü)

Merhabalar Master Lezzet takipçileri bugün sizlerle kavruk bir lezzetten gelen firik pilavını tadacağız. Her ne kadar bulgur pilavına benzese de lezzet olarak çok daha farklı noktalarda olan firik, menülerinizde kendisine daha çok yer bulmaya başlayacak.

Firik faydalı mıdır ? Yüksek miktarda lif içeren firik insan sağlığı için gerçekten çok faydalıdır. Lezzeti sağlık yönünden eksik kalmayan firik özellikle diyet yapan insanlarında tercih edebileceği doyurucu bir seçenektir. Firik vitamin olarakta oldukça zengin bir besindir. Gelişme çağında ola çocukların mutlaka almaları gereken B vitaminini içerisinde bulundurur. B vitamini eksik olan insanlar içinde tavsiye edilmektedir. Diyabet hastaları içinde hem doyurucu hem lezzetli hemde sağlıklı bir seçenek olarak karşımıza geliyor. B vitamininin yarı sıra demir eksikliği bulunan insanlarında tercih edebileceği bir lezzettir.

Firik nedir? Buğdayın ham koparılmasından dolayı adına firik denmiştir. Firik, bulgur çeşitlerinden bir tanesidir. Ancak firik’i farklı kılan yapım şeklidir. Bu bulgur türümüz tütsülü gibi kokar. Bu kokunun nedeni yapımından gelmektedir. Ham koparıldıktan sonra Firik buğday tanelerinin bulunduğu kısımın ateşin önünde kavrulması ile elde edilir. Özellikle Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerimize özgü bir lezzettir. Fakat günümüzde her besine ulaşmak ne kadar kolaysa firik’e de o kadar rahat ulaşabiliriz. Marketlerde kolayca bulabileceğimiz bu lezzet istenirse internet üzerinden de sipariş edilebilir. Size anlatacağımız firik pilavını Antep usulü hazırlayacağız. Yöreye göre değişiklik gösterebilecek bu lezzetin orjinali denebilecek tarif Antep usulüdür. Gastronominin başkenti Gaziantep ilimizden harika bir lezzet daha. Hazırsak firik için gerekli olan malzemelerle başlayalım.

Antep usulü firik pilavı tarifi için gerekli malzemeler:
1- 1 su bardağı Firik
2- 1 su bardağı bulgur(başbaşı)
3- 1 su bardağı haşlanmış nohut
4- 1 adet orta boy yemeklik doğranmış kuru soğan
5- 2 yemek kaşığı zeytinyağı
6- 1 tatlı kaşığı tereyağı
7- 4 su bardağı sıcak su
8- 1 tatlı kaşığı biber salçası
9- 1 paket (150 gram) kavurma
10- 1 çay kaşığı tuz
11- 1 çay kaşığı pulbiber
12- 1 çay kaşığı karabiber

Antep usulü firik pilavı nasıl yapılır? Öncelikle firiğimizi yıkayalım. Bulgurumuzu da yıkayalım. Tencerimizi alıp içerisine 1 tatlı kaşığı tereyağı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını ilave edelim. Yağların üzerine yemeklik doğranmış bir adet orta boy soğanımızı koyalım. Soğanımızı ilave ettikten sonra 2 dakika soğanımızı kavuralım. Kavurmanın ardından 1 tatlı kaşığı biber salçamızı ilave edip karıştıralım. Karıştırma işleminde 4 su bardağı sıcak suyunu vermeye başlayalım. Önceden yıkamış olduğumuz 1 su bardağı firik ve 1 su bardağı bulguru tencere içerisine ilave edelim ve karıştıralım. Homojen şekilde karışımı sağladıktan sonra içerisine 1 su bardağı haşlanmış nohutu ekleyelim. İyice karıştırdıktan sonra sırada suyunu çekene kadar bekleme işlemi var. Pilavımızın suyunu çekmesini beklerken diğer yanda 150 gram kavurmamızı iri olacak şekilde doğramaya başlayalım. Bir tava yardımıyla yağ ilave etmeden kendi yağında 3-5 dakika pişirelim. Üzerine 1 çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı pulbiber ve 1 çay kaşığı tuzu ilave edip pişirelim. Süre dolduktan sonra baharatlanmış kavurmamız hazır hale gelecektir. Firik pilavımız suyunu çektikten sonra hazır hale gelmiş kavurmamızı suyunu çeken pilavımızın ortasına yerleştirelim. Etrafında pilav orasında kavurma olacak şekilde dizdikten sonra üzerine kağıt havlu serelim ve pilavımızı demlenmeye bırakalım. Pilavımız demlendikten sonra Antep usulü harika bir firik pilavı elde etmiş olacağız. İsteğe bağlı şekilde firik ve bulguru yıkamayabilirsiniz. İmkan dahilinde yapılan tarifin aynısını arzu ederseniz kuşbaşı etle yapabilirsiniz. Ağız tadınıza hangisi uyuyorsa kavurma veya kuşbaşı onu tercih edebilirsiniz. Üzerine süs ve lezzet amaçlı maydonoz ekleyebilirsiniz. Tarifimiz bu kadar süslemesi yaratıcılığınıza kalmış. Afiyet olsun!

Sizde tarif göndermek isterseniz bu linke tıklamanız yeterli olacaktır; https://masterlezzet.com/tarif-gonder/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir