DANA YAHNİ FRANSA USÜLÜ

Fransa’nın en meşhur yemeklerinden bir tanesi gerçek adı  blanquette de veau olan aslında türkçe olarak dana yahni. Bu nefis yemek Fransa büyükannelerinin tüm aileyi bir araya toplayıp, hazırladıkları geleneksel bir yemek. Yıllardır bu yemeği severek hazırlıyorlar. Aslında Türk yahnisinden bir farkı yok, kendilerine özgü nefis soslarıyla nefis bir lezzet haline gelmiş. Bizlerde dana yahni yemeğini çok severiz ve her fırsatta yeriz. Yapması biraz zor gibi görünsede aslında okadar zor bir yemek değil gerekli malzemeleri güzelce hazırladıktan sonra, çok kolay bir şekilde yapılabilecek güzel bir tarif. Şimdi sizlerle bu nefis tarifimizi paylaşıyorum.

DANA YAHNİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-1500 gram dana bonfile
-2 yemek kaşığı kaya tuzu
-4 diş sarımsak
-2 tane orta boy havuç
-1 tane orta boy kuru soğan
-1 tane orta boy kereviz
-1 tane pırasa

DANA YAHNİ MANTAR SOTE İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-Yarım çay bardağı su
-Yarım çay kaşığı tuz
-50 gram tereyağı
-600 gram mantar
-1 tane limonun suyu

DANA YAHNİ SOS İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-100 gram tereyağı
-100 gram un
-2 çorba kaşığı krema
-1 tane yumurtanın sarısı
-6 su bardağı sıcak et suyu

DANA YAHNİ KARAMELİZE SOĞAN KARIŞIMI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-10 tane arpacık soğan
-75 gram tereyağı
-2 çorba kaşığı toz şeker
-1 su bardağı sıcak su

DANA YAHNİ BAHARAT BOHÇASI(BUKE GARNİ) İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-Yarım demet maydanoz
-1 çay kaşığı tane karabiber
-2 dal taze kekik
-1 tane defne yaprağı
-2 tane kereviz yaprağı

DANA YAHNİ FRANSA USÜLÜ HAZIRLANIŞI
Tarifimize başlarken şunu belirtelim normalde bu yahni süt danaları ile yapılıyor, fakat ülkemizde o yaşta danaları kesmek yasaka olduğu için, adluğımız dana bonfileyi büyük küpler halinde doğrayacağız ve yemeğimizi öyle yapacağız. Tarifimizde kullanacağımız baharat bohçasını yemeği pişirme aşamasında kullanacağız ama servis etmeyeceğiz atacağız. Onları sadece yemeğimize lezzet vermesi için kullanıyoruz, yemek için değil. Ayrıca ana malzeme listemizde olan kereviz, kuru soğan, sarımsak ve pırasayıda atıyoruz bunlar sadece yemeğimize lezzet vermesi için kullandığımız malzemeler.

Öncelikle aldığımız bonfile etimizi büyük parçalar halinde güzelce doğruyoruz ve yıkıyoruz. Yıkayıp süzdürdüğümüz etlerimizi su dolu tencereye atıyoruz ve tenceremizin altını açıyoruz. Suyumuz kaynamaya başladığında tenceremizin üzerinde köpükler oluşacaktır, o köpükleri bir kevgir yardımıyla alı atıyoruz. Ardından etlerimizi süzdürüp ayrı bir tencere içerisine koyuyoruz. Kuru soğan ve ve kerevizi güzelce yıkayıp soyuyoruz ve dört beş parçaya bölüyoruz. Havuç ve pırasalarımızı da yıkayıp iri parçalar halinde doğruyoruz ve tenceremizin içerisine atıyoruz. En son sarımsaklarımızı soyup bütün halinde tenceremizin içine atıyoruz. Baharat bohçası için hazırladığımız malzemelerimizide, maydanoz, karabiber, kekik, defne yaprağı ve kereviz yaprağını temiz bir tülbent içine koyup tenceremizin içerisine atıyoruz. Üzerine kaya tuzunuda atıp, 6 su bardağı suyumuzu ekliyoruz. ama esas ölçümüz olarak, etlerimizin üzerine çıkacak kadar su dolduruyoruz. Yaklaşık 2 saat kadar pişiriyoruz, 2 saatin sonunda tenceremizin kapağını açıyoruz ve üzerinde biriken köpükleri toplayıp atıyoruz. Geniş bir tavanın içerisine tereyağımızı koyup eritiyoruz ve karamelize soğan sosumuzu hazırlıyoruz. Arpacık soğanlarımızın kabuklarını soyup tereyağda güzelce karamel rengini alana kadar kavuruyoruz. Üzerine toz şeker ekliyoruz ve 3-4 dakika kadar daha kavuruyoruz. Kavurma işlemi bittikten sonra, üzerine suyumuzu ekleyip 20 dakika kısık ateşte pişiriyoruz. Soğuması için bekliyoruz. Bu soğurken sıra geldi mantar sote hazırlamaya; mantarlarımızı ıslak bez yardımıyla güzelce silip temizliyoruz. Mantarlarımızı incecik doğruyoruz, tavanın içerisine tereyağımızı eritip, mantarlarımızı yüksek ateşte 5 dakika kadar kavuruyoruz. Üzerine limonun suyunu, tuz ve birazda su ekleyip, yüksek ateşte 2 dakika daha pişiriyoruz. Şimdi sebzelerle birlikte pişirdiğimiz etinin suyunu süzdürüyoruz, sadece havuçları kenara alıp, bohçamızı ve diğer sebzeleride tencereden alıyoruz ve bir daha kullanmıyoruz.

Bir tavanın içerisine tereyağı koyup eritiyoruz ve üzerine un koyup kavuruyoruz. Dibi tutmasın diye karıştırarak kavuruyoruz. Tereyağda kavurduğumuz unun üzerine, tencereden süzdürdüğümüz et suyunu yavaş yavaş döküyoruz ve bu sırada çırpıcı yardımıyla karıştırıyoruz. Ayrı bir kap içerisinde krema ve yumurtanın sarısını güzelce çırpıyoruz. Bu karışımı sos karışımının içerisine ekliyoruz. Güzel bir sos kıvamını alana kadar pişiriyoruz ve altını kapatıyoruz. Pişirdiğimiz malzemelerimizi geniş bir kap içerisine alıyoruz, üzerine nefis sosumuzu dökerek sıcak olacak şekilde servis ediyoruz. Sizlere ve sevdiklerinize afiyet olsun.

Tatlısız olur mu hiç diyenlerden misiniz? ; https://masterlezzet.com/kategori/tatlilar/
Sizde tariflerinizi binlerce sofraya ulaştırmak istemez misiniz? O halde sayfamızın yeni özelliği olan Tarif Gönder butonunu kullanarak tariflerinizi bize gönderebilirsiniz; https://masterlezzet.com/tarif-gonder/
Diğer Ramazan Özel lezzetlerine göz atmak için; https://masterlezzet.com/kategori/ramazan-ozel/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir