BEBEK ÇORBALARI

Bebeklerimiz bizler için hayatımızın en önemlileri, tüm yaşadığımız olaylarda ve gelişmelerde en çok onlara dikkat ediyoruz. Sağlıkları ve gelişimleri ile ilgili çok hassas davranıyoruz. En çok onların yedikleri, içtikleri, giydikleri,ile ilgili konularda çok dikkat ediyoruz. İş gıdaya gelince bu kısım en önemlisi gerçekten. Tabiki şu konuda hem fikir olmamız gerekiyor. İlk 6 ay boyunca sadece anne sütü kullanıyoruz. Asla başka mama, su, vs. hiç bir gıda asla bebeğimizin ağzına koymuyoruz. Bunun haricinde ise ilk 6 aydan sonra ise bebeklerimize asla hazır mama vermiyoruz. Hazır mamalar bebeklerimize herhangi bir fayda sağlamadığı gibi aslında fiziksel ve zihinsel olarak telafisi mümkün olmayan zararlar veriyor. Ayrıca hazır mama vermeye gerek yok, çünkü şöyle bir örnek vereyim. Markette muzlu hazır mama gördüm, üzerinde muzlu bol vitaminli mama yazıyor. İçeriğinde ise muzdan başka herşey var. O hazır mamayı vermek yerine en basit şekliyle biz kendimiz muz alıp, muzu rondoda güzelce ezip, üzerine birazda pekmez karıştırırsak ve onu tekrar karıştırırsak, bebeğimizin yiyebileceği kıvamda nefis bir mama hazırlamış oluruz. Hemde muz ve pekmezdeki vitaminlerden bebeğimiz son derece fazla bir şekilde faydalanır. Bu yöntemi bebeğinizin sağlığı için tüm yiyecekelere yapmanız bebeğinizin fiziksel ve zihinsel sağlığını koruyacaktır. Harici davranışlar bebeğinize zarar verecektir. Bunun için sizlere nefis vitaminli bebek çorbaları hazırladım, o halde buyrun…

SEBZE ÇORBASI TAM BİR ŞİFA KAYNAĞI

SEBZE ÇORBASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-300 ml su
-1 tatlı kaşığı zeytinyağı
-2 dal maydanoz
-1 tatlı kaşığı bezelye
-Yarım kabak
-Yarım havuç
-Yarım patates
-1 tatlı kaşığı pirinç(bebeğinizin kabızlık problemi varsa bu malzemeyi eksiltin)

SEBZE ÇORBASI HAZIRLANIŞI
Öncelikle tüm malzemelerimizi kabuklarını güzelce soyuyoruz ve yıkıyoruz. Yıkadığımız sebzelerimizi, küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Ardından tenceremizin içerisine yağ koyup iyice kızdıktan sonra, havuçlarımızı koyuyoruz, ardından pirinçlerimizi ekleyip güzelce kavuruyoruz. Ardından tüm malzemelerimizi tenceremizin içine atıyoruz, üzerine su ekleyip 20 dakika boyunca pişiriyoruz. Sebzelerimiz piştikten sonra tümünü blendırdan geçiriyoruz. Nefis çorbamız hazır hale geldi eğer çorbamızın kıvamı yoğun olduysa sıcak su dökerek kıvamını dahada sulu bir hale getirebiliriz. Bebeğinize ister kaşıkla besleyin istersenizde biberona doldurup, afiyetle içmesini sağlayabilirsiniz.

BROKOLİ ÇORBASI

BROKOLİ ÇORBASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-Yarım havuç
-Yarım patataes
-1 arpacık soğan
-3 tane brokoli
-300 ml su varsa gerçek tavuk suyuda kullanabilirsiniz

BROKOLİ ÇORBASI HAZIRLANIŞI
Öncelikle tüm malzemelerimizi, kabuklarını güzelce soyup yıkıyoruz. Yıkadığımız tüm malzemeleri küp küp minik bir şekilde doğruyoruz. Tenceremizin içerisine yağımızı koyup kızdırıyoruz. Kızgın yağın içerisine soğanlarımızı ve havuçlarımızı atıp güzelce kavuruyoruz. Kalan sebzelerimizide tenceremizin içerisine atıp, üzerine de tavuk suyumuzu ilave edip, kısık ateşte olacak şekilde, 20 dakika pişiriyoruz. Pişirdiğimiz sebzelerimizi blendırdan geçiriyoruz ve pürüzsüz bir kıvam almasını sağlıyoruz. Çorbamızın kıvamını su yardımı ile sulandırabiliriz. Bebeğinize şifa olsun inşallah.

BAL KABAĞI ÇORBASI

BAL KABAĞI ÇORBASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
-120 gram bal kabağı
-1 tane arpacık soğan
-1 tatlı kaşığı zeytinyağı
-1 tane patates
-300 ml kadar gerçek tavuk suyu veya normal su

BAL KABAĞI ÇORBASI HAZIRLANIŞI
Şunu gönül rahatlığıyla belirtmeliyimki bal kabağı çok faydalı ve çok besleyici bir gıdadır. Bebeklerinizin kabızlık problemi varsa özellikle kullanabilirsiniz. Bebeğiniz çok rahatlayacaktır. Alerjik olan bebeklerde bu bu güzel çorbamızdan rahatlıkla içebilir.
Öncelikle sebzelerimizi güzel soyup yıkıyoruz, Yıkadığımız sebzelerimizi minik küp şeklinde doğruyoruz. Tenceremizin içerisine zeytinyağı koyup soğanlarımızı kavuruyoruz. Kavrulduktan sonra patates ve balkabaklarımızı ilave edip, üzerine tavuk suyumuzu ilave ediyoruz. Kısık ateşte 20 dakika pişiriyoruz ve pişen çorbamızı blendırdan geçiriryoruz. Çorbamızın kıvamını daha sulandırmak istersek su ilave edebiliriz. Bebeğinizin ister biberonuna koyun, istersenizde mama kaşığı ile besleyebilirsiniz. Bebeğinize afiyet şifa olsun inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir